Gazzeli öğrencilere yardım

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla Gazze’de yaşayan bin 260 öğrencinin kıyafet ve kırtasiye ihtiyacını İnegöl İHH İnsani Yardım Derneği İnegöllü hayırseverlerin destekleriyle karşıladı. Başkan İlhan Tatlı, “İHH İnsani Yardım Vakfı, sürdürmüş olduğu Yetim Sponsorluk Sistemi ile Filistin’de 15 bin 328 yetime düzenli destek veriyor.” dedi. ? Özgür YILDIRIM

Eklenme:12 Ekim 2018 / Cuma 13:21:09
A A
/ 500 Kez Okundu

Dernek Başkanı İlhan Tatlı yaptığı açıklamada;

“Filistin'de 2006'da yapılan ve Hamas'ın kazandığı seçimlerin ardından işgalci İsrail, zulmünü artırarak Gazze’ye kara, deniz ve havadan abluka uygulamaya başladı. Uluslararası tepkilere rağmen Gazze'ye yönelik abluka aralıksız devam ediyor. Mavi Marmara Gemisi ile Filistin’i dünya gündemine sokmayı başaran İHH İnsani Yardım Vakfı ise çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda İnegöl İHH insani yardım derneği olarak başlattığımız kampanya sonucunda; hayırseverlerin destekleriyle Gazzeli 1260 öğrenciye kıyafet ve kırtasiye ve ayakkabı ihtiyacını karşıladık. İnegöllü hayırseverlerin destekleriyle gerçekleştirdiğimiz bu anlamlı projeden 630 erkek, 630 kız öğrenci istifade etti. Öğrencilere okul üniformasının ve kırtasiyenin yanında ayakkabı yardımında da bulunduk.” dedi.

 

FİLİSTİN’DE NELER OLDU?

Filistin’in 1948 yılından bu yana İsrail’in işgali altında olduğunu aktaran Başkan Tatlı, “Son 70 yılda Filistin topraklarına 5 milyon Yahudi yerleştirildi, buna karşın 7 milyon Filistinli Müslüman farklı ülkelerdeki mülteci kamplarına mahkum edildi. Uluslararası hukuka göre yasa dışı olan Yahudi yerleşimleri ve işgal sebebiyle Filistinli Müslümanlar topraklarını kaybetmeye devam ediyor. Bu sayede Filistin şehirleri İsrail tarafından sistematik bir şekilde Müslümanlardan arındırılıyor. Müslümansızlaştırılan şehirlerin başında ise Kudüs geliyor. İsrail’in baskılarıyla Müslümanların yaşadığı mahallelere Yahudi yerleşimciler yerleştiriliyor, evlere zorla el konuluyor, sahiplerinin ölümleri bahane edilerek evler kamulaştırılıyor. Üstelik pahalılığı sebebiyle dünyanın sayılı şehirlerinden biri olan Kudüs’teki Müslümanlara karşı planlı yıldırma politikası uygulanıyor. Kudüs’ten ayrılmaya direnenlerin maddi olarak ayakta kalabilmeleri için tüm aile fertleriyle birlikte çok fazla çalışmaları gerekiyor. Filistinli Müslümanların zaten zor olan hayatı, gün geçtikçe tahammül edilemez bir hale geliyor.  Siyonist İsrail’in kurulduğu günden bu yana Filistin’in dört bir yanında ve özellikle 2006 yılından bu yana İsrail’in ablukası altında bulunan Gazze Şeridi'nde insani kriz devam ediyor. İHH İnsani Yardım Vakfı ise bölgedeki yardım çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor” diye konuştu.