Emanetler Nepal’e ulaştı

İnegöl’de toplanan Ramazan yardımları, İHH tarafından Güney Asya ülkesi Nepal’e ulaştırıldı. İnsani yardım faaliyetlerinde bulunmak üzere Nepal’e giden İHH gönüllüleri, izlenimlerini paylaştı. ? Ersoy İŞİTMEZ

Eklenme:12 Ekim 2018 / Cuma 12:14:58
A A
/ 500 Kez Okundu

YARDIM GÖTÜRDÜLER

İHH Başkanvekili ve Projeler Sorumlusu Mustafa Aksakaloğlu, Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan ile Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Murat Aydın, yardımları ulaştırmak için 15-19 Mayıs tarihlerinde Nepal’e gitti.

 

Burada insani yardım faaliyetlerinde bulunan ekip, dernek binasında düzenlenen basın toplantısında Nepal izlenimlerini paylaştı.

95 ÜLKEYE YARDIM

İHH Başkanı İlhan Tatlı, Her yıl olduğu gibi bu yıl da İHH olarak 95 ülke ve bölgede yardım çalışmalarını sürdürüldüğünü söyledi.

 

 İnegöl’de toplanan yardımların Nepal’e gönderildiğini aktaran Tatlı,

 “Nepal’de İnegöllülerin emanetlerini ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz. Hem bu emanetlerin dağıtılmasında yardım etmek ve şahitlik yapmak üzere İnegöl’den 3 kardeşimiz Nepal’e yolculuk ettiler” dedi.

BİR TRAFİK LAMBASI BİLE YOK

İHH Yurtdışı Projeler Sorumlusu ve Başkan Yardımcısı Mustafa Aksakaloğlu ise “Nepal 25 milyon nüfuslu, %4’ü Müslüman olan, ekonomik sıkıntıları ciddi manada yoğun olan bir dünya ülkesi. 5 milyonluk başkentinde bir trafik lambası bile yok. İHH’nın partneri, İslam Merkezi adı altında bir dernek. Orada ki faaliyetlerimizi bu kardeşlerimizin organizasyonları ile gerçekleştiriyoruz.”

YETİMLERİN YÜZÜ GÜLDÜ

“Bu senede bize orada ciddi bir mali bütçesi olan yetim giyindirme, erzak dağıtma, sosyal yardımlarda bulunma, kurban kesme, iftar verme ile ilgili bir pay düştü. Bizde seve seve gittik.

DÜNYANIN EN GÜZEL ÜLKESİNDE YAŞIYORUZ

Her gittiğim ülkede şunu daha iyi görüyoruz, dünyanın en güzel ülkesinde yaşıyoruz. İslam’ı da en güzel yaşama imkânı sunan bir ülkede yaşıyoruz.”

İSLAM’A KOŞUYOLAR

“Orada ki gençlerde şu sıralar daha çok İslam’ı kabul etme akımı var. İHH, yüzden fazla ülkede Türkiye’nin bayrağını dalgalandırıyor. Her gittiği yerde gerçekten diğer yerlerden İnsani Yardım Derneklerine kıyasla çok daha profesyonel ve ciddi yardımlarda bulunuyor. İnsanların güvenerek, gönül rahatlığı ile birinci elden yardım yapıyor gibi zekâtlarını, fitlerini, kurbanlarını, ayni bağışlarını İHH’ya yapmalarını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

HEDEF ALLAH RIZASI

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Murat Aydın da yaptığı açıklamada;

“İHH’nın insanlık adına, İslamiyet adına yapmış olduğu birçok önemli çalışma ve organizasyondan birinin küçükte olsa bir parçası olmaktan çok büyük mutluluk ve gurur duydum. Yapılan bu tür organizasyonların yalnızca insanların aç olan midelerinin değil, merkezine Allah rızası koyulduğu, aslında daha çok ihtiyaç duydukları maneviyatlarına yönelik olduğu apaçık ortadır.”

 

“Bizim en dikkat çekici gözlemimiz şu olmuştur ki; bizim gibi İHH’da herhangi resmi görevi olmayan iştirakiler ortalarda bulunmasa dahi yapılan organizasyonların son derece profesyonel, verilen her kuruş yardım ve bağışın kayıt altına alındığı ve bağışçıların geri dönüş ile belgelendirildiğidir. Buradan yola çıkarak şunu belirtmek isterim ki, İHH’ya gönül rahatlığı ile bağış, zekât ve kurbanlarını verebilirsiniz.”

TAM BİR 3. DÜNYA ÜLKESİ

“Nepal, yaşarken hiçbir kıymet verilmeyen insanlarını, öldüklerinde kaldırım kenarlarında yaktıkları çöpler gibi yakan, açlara ve fakirlere, pislikten simsiyah akan gerçekten yardıma muhtaç tam bir 3. Dünya ülkesi. Yıllarca İngilizler tarafından sömürülmüş, fakirliğe ve yokluğa alıştırılmış, sadece inandırıldıkları sapık dini ritüeller üzerine kurulu, sonu çöp gibi yakılıp tozları pis bir suya atılarak biten bir hayat.”

 

“Onların ve onlar gibi dünyanın dört bir yanında nice insanın gerçekten yardıma ihtiyacı var ve onlara sadece dünya mazlumlarının son ümidi Türkiye ve sizler yardım edebilirsiniz diyor. Bu vesile ile fedakar ve cefakar tüm İHH çalışanlarına huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum” dedi.

ÜLKEMİZİN KIYMETİNİ DAHA İYİ ANLADIM

Nepal’e yapılan yardımları anlatan Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “Bize verilen görevi arkadaşlarım ile birlikte yerine getirdik. Kumanyaları dağıttık, iftarlarına katıldık. Gerçekten Murat kardeşimiz güzel bir şekilde özetledi. Ben ülkemizin kıymetini daha iyi anladım oraya gidince. Güney Afrika’da büyük bir yoksullukla, büyük bir zenginliğin arasında ki uçurumu görmüştüm. Burada da orta dereceli insanlar ve fakir halk var.”

ŞAHİTLİK EDERİM

“Müslümanlar var. Onlarla camide buluştuk. Çok genç insanlar camileri doldurdu. Çok memnun olduk onları görünce. Oranın Müslümanları bizimle ilgilendiler. Bu yardımların hedefine ulaştığını söylerim ve şahitlik ederim. İnşallah İnegöl halkı bu yapılan yardımın daha fazlasını tekrar üzerine koyarak gerçekleştirir” diye konuştu.