Arakan’a gittiler

İnegöl İHH İnsani Yardım Derneği düzenlediği organizasyonla işadamlarını ve gazete temsilcilerini Arakan bölgesine götürdü. ? Ersoy İŞİTMEZ

Eklenme:12 Ekim 2018 / Cuma 12:21:44
A A
/ 500 Kez Okundu

MÜLTECİ KAMPLARINI ZİYARET EDECEKLER

Heyet, dernek binası önünden yola çıkarken; yolculuk öncesi dernek başkanı İlhan Tatlı bir açıklama yaptı.

 

Başkan Tatlı yaptığı açıklamada;

 

“İnegöl İHH İnsani Yardım Derneği olarak 7 kişilik bir ekiple nasipse insanlık dramının en somut yansıması olan, dünyanın en mazlum halkı olan Rohingyalı Müslümanları yani Arakan’a ve Arakanlı mültecilerin kaldıkları kampları ziyaret edeceğiz.

Bu ve buna benzer seyahatleri gerçekleştirmemizin amacı İslam coğrafyasının farklı noktalarındaki insanlar için bir moral, motivasyon ve yaşama sevinci olabilme. Yapılan zulümlere karşı; bir panzehir etkisi oluşturma.”

 

ÜMMET BULUŞMASI

“Bölgelerdeki gelişmeleri, kardeş coğrafyalarda yaşananları yerinde gözlemleyebilme, gelişmeleri takip edebilme, bölgelerdeki ihtiyaçları yerinde gözlemleyerek sorunların çözümü için gerekli olan projeleri oluşturma hayırsever Müslümanların bilgisine sunabilmektir. Kardeşlerimizle buluşmak, onların dertleri ile hemhal olmak için bir ümmet buluşması gerçekleştiriyoruz.” dedi.

 

MAZLUM COĞRAFYA

Arakan hakkında bilgiler veren Tatlı şöyle devam etti;

“Arakan harita üzerinde Myanmar´ın kuzey batısında yer alan, Çin, Bangladeş, Tayland gibi ülkelerin arasında kalmış ve 1 milyondan fazla Müslüman’ın olduğu bir bölgedir. Myanmar’ın kuzey batısındaki küçük bir bölge olan Arakan´da yaşayan Müslümanlara (sadece Müslümanlara) işkenceler yapılmış, inançları İslam olduğundan dolayı canlı canlı yakılmış ve bunu yapanların insanlıktan nasibini almadıklarını tüm dünyaya göstermişlerdi.”

 

“1948 yılından beri vahşi Budist yönetim tarafından işgal altında olan Arakan´da, Müslümanların evlenmeleri, okumaları, seyahat etmeleri yasaktır. Okumalarına sadece ilkokula kadar müsaade ediliyor. Yani okuma yazma öğreninceye kadar okuyabiliyorlar. Sonrasında ise bir yere varamıyor, bir yerlerde kadro alamıyorlar. Müslümanların evlenmesi izne tabidir. Müslümanların devlet dairelerinde çalışması yasak.”

 

“Müslümanların devlet memuru olmaları yasaktır. Müslümanlar sabit telefon ya da cep telefonu sahibi olamamaktadır. Müslümanların motorlu taşıt sahibi olması yasaktır. Polis ya da asker sebepsiz yere bir Müslüman’ın evine baskın yapabilmektedir. Müslümanların saat 9.00’dan sonra sokağa çıkması ve polisten izinsiz akraba ya da komşu ziyareti yapmaları yasaktır.”

 

MÜSLÜMANA ZULÜM VAR

“Müslümanlar hiçbir ücret almadan devlet ya da Budistlerin işlerinde çalıştırılmaktadır. Müslümanların vatandaşlık hakları yoktur. Müslümanlara üzerinde ‘yabancılara aittir´ ibaresi yazan özel beyaz bir kimlik verilmektedir, Müslümanlara pasaport verilmemektedir. Kendi şehirlerinden, evlerinden kovulan Müslümanlar kamplara hapsedilmiştir. Kamplarda ve köylerde yaşayan Arakanlılar için hayat tahammül edilemez durumda.”

 

“Medrese, mescit yapmaları ve var olan yapıları tamir etmeleri yasaklanmıştır. Beton evler yapmaları yasak olan Müslümanlar, evlerini ahşaptan yapmak zorunda ve devlete ait kabul edilen bu ahşap evler kaza sonucu yanarsa ev sahibi devletin evini yakmaktan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor.

 Myanmar ordusu ve fanatik Budistler Arakan’daki Müslümanlara sürekli zulümler yapıyor. Arakanlı kardeşlerimiz, yaşayabilmek için her şeylerini geride bırakarak topraklarını terk etmek zorunda bırakılıyor. İHH bu ve benzeri şartlarda yaşayan Müslümanları sıkıntılarını bir nebze giderebilmek için bölgede sürekli çalışmalar yapmaktadır.”

 

KARDEŞLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Başkan İlhan Tatlı ayrıca İHH’nın bu kurban bayramında Arakan’da 3 bin 885 adet kurban keseceğini dile getirerek, “Tüm bu zulümlere karşılık vatandaşlarımızın Arakan´da kurban kesmelerini istiyoruz. Bu zulme karşılık Müslümanların oradaki kardeşlerimize sahip çıkmaları için çağrıda bulunuyoruz” dedi.